Description
Samsung Galaxy A54 5G Price in Bangladesh Tk. 67199
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy A54 |
| Model no | Galaxy A54 |
| Launch Date | March 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 202 grams |
| Dimensions (mm) | 158.2 x 76.7 x 8.2 mm |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 25 w |
| Mobile Colors | White, Lime, Graphite, Violet |
Display:
| Display size (inches) | 6.4 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Processor make | Exynos 1380 (5 nm) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera:
| Back camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro)Video: 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@480fps |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm
Video: 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
Software
| Operating system | Android 13, upgradable to Android 14, One UI 6 |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| POSITIONING | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FM | No |
| Number of SIMs | Single SIM (Nano-SIM, eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy A54 5G Specification
Samsung is a popular brand in mobile market. Samsung Galaxy A54 5G Price in Bangladesh Tk. 67199. The Samsung Mobile Smartphone was launched On March 2023 . It is available the phone comes with a 6.4-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2340 pixels and an aspect ratio of 20.9. Samsung Mobile Smartphone has 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM internal storage.





