Description
Samsung Galaxy S23 FE Price in Bangladesh Tk. 61999
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy S23 FE |
| Model no | Galaxy S23 FE |
| Launch Date | October 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 209 grams |
| Dimensions (mm) | 158 x 76.5 x 8.2 mm |
| Battery capacity (mAh) | 4500 |
| Fast charging | 25W wired |
| Mobile Colors | Purple, Indigo, Tangerine, Mint, Cream, Graphite |
Display:
| Display size (inches) | 6.4 |
| Resolution | 1812 x 2340 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core, Up to 2.8 GHz |
| Processor make | Exynos 2200 (4 nm) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | Triple 50+8+12 Megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 10 Megapixel |
Software
| Operating system | Android 13, Will be update up to Android 14, One UI 6 |
| GPU | Xclipse 920 |
Connectivity:
| WLAN | Dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| POSITIONING | GALILEO, BDS,GPS, GLONASS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | v3.2 |
| FM | Unspecified |
| Number of SIMs | Single, Dual, Nano SIM, eSIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy S23 FE Specification
The Samsung Galaxy S23 FE Price in Bangladesh Tk. 61999. Dated on October 2023 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is 7.6-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2340 pixels and internal Ram 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB. In the Phone Processor Octa-core, Up to 2.8 GHz with and 4500 mAh battery.





