Description
Samsung Galaxy A25 5G Price in Bangladesh Tk. 26999
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy A25 5G |
| Model no | Galaxy A25 5G |
| Launch Date | December 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 197 grams |
| Dimensions (mm) | 161 x 76.5 x 8.3 mm |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 25W wired |
| Mobile Colors | Personality Yellow, Brave Black, Optimistic Blue, Fantasy Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.5 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core, Up to 2.4 GHz |
| Processor make | Exynos 1280 (5 nm) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
Camera:
| Back camera | Triple 50+8+2 Megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 13 Megapixel |
Software
| Operating system | Android 14, One UI 6 |
| GPU | Mali G68 |
Connectivity:
| WLAN | Dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| POSITIONING | BDS, QZSS,GPS, GLONASS, GALILEO |
| Bluetooth | v5.3, A2DP, LE |
| USB | v2.0 |
| FM | Unspecified |
| Number of SIMs | Dual, Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy A25 5G Specification
The Samsung Galaxy A25 5G Price in Bangladesh Tk. 26999. Dated on December 2023 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is 6.5-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2340 pixels and internal Ram 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM. In the Phone Processor Octa-core, Up to 2.4 GHz with and 5000 mAh battery.





