Description
Oppo A78 Price in Bangladesh Tk. 27990
Specification
| Mobile Name | Oppo A78 |
| Model no | A78 |
| Launch Date | July 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 180 gram |
| Dimensions (mm) | 160 x 73.2 x 7.9 mm |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Charging | 67W |
| Mobile Colors | Aqua Green, Mist Black. |
Display:
| Display size (inches) | 6.43 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels,HD (409 ppi) |
Hardware Information:
| Processor | Octa core, up to 2.4 GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 680 4G,6 nm |
| Internal | 256GB |
| Card Slot | MicroSD Slot |
Camera:
| Back camera | 50+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 13, ColorOS 13.1 |
| GPU | Adreno 610 |
Connectivity:
| WLAN | dual-band, Wi-Fi hotspot |
| GPS | GALILEO, A-GPS,GLONASS,BDS |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| USB | v2.0 |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual SIM and Nano-SIM |
Sensors:
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
Summery of oppo A78 Specification
Oppo A78 Price in Bangladesh Tk. 27990.The Oppo Mobile is a very popular phone in Bangladeshi market with proprietary fast charging 5000 and Ram 8GB. The Oppo Smartphone was launched on July 2023. The phone display 6.43-inch touchscreen with a resolution of HD quality 1080 x 2400 pixels. The phone is available in the market varies color. The Oppo Smartphone Processor Octa core, up to 2.4 GHz





