Description
Oppo A38 Price in Bangladesh Tk. 15990
Specification
| Mobile Name | Oppo A38 |
| Model no | A38 |
| Launch Date | Sep. 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 190 gram |
| Dimensions (mm) | 163.7 x 75 x 8.2 mm |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Charging | 33W |
| Mobile Colors | Glowing Gold, Glowing Black. |
Display:
| Display size (inches) | 6.56 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels,HD (269 ppi) |
Hardware Information:
| Processor | Octa core, up to 2.0 GHz |
| Processor make | MediaTek Helio G85, 12 nm |
| Internal | 128GB |
| Card Slot | MicroSD Slot, Dedicated slot |
Camera:
| Back camera | 50+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 5 Mp |
Software
| Operating system | Android 13, ColorOS 13.1 |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | dual-band, Wi-Fi hotspot |
| GPS | GALILEO,GLONASS,QZSS,BDS |
| Bluetooth | v5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | v2.0 |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual SIM and Nano-SIM |
Sensors:
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
Summery of oppo A38 Specification
Oppo A38 Price in Bangladesh Tk. 15990.The Oppo Mobile is a very popular phone in Bangladeshi market with proprietary fast charging 5000 and Ram 4GB. The Oppo Smartphone was launched on Sep. 2023. The phone display 6.56-inch touchscreen with a resolution of HD quality 720 x 1612 pixels. The phone is available in the market varies color. The Oppo Smartphone Processor Octa core, up to 2.0 GHz





