Description
Oppo Reno 10 5G Price in Bangladesh Tk. 39999
Specification
| Mobile Name | Oppo Reno 10 5G |
| Model no | Reno 10 5G |
| Launch Date | July 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 185 gram |
| Dimensions (mm) | 162.4 x 74.2 x 8 mm |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Charging | 67W |
| Mobile Colors | Ice Blue, Silvery Grey. |
Display:
| Display size (inches) | 6.7 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels,HD (394 ppi) |
Hardware Information:
| Processor | Octa core, up to 2.6 GHz |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7050, 12 nm |
| Internal | 256GB |
| Card Slot | MicroSD Dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Triple 64+32+8 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 32 Mp |
Software
| Operating system | Android 13, ColorOS 13.1 up to Android 16 |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Connectivity:
| WLAN | dual-band, Wi-Fi hotspot and Wi-Fi hotspot |
| GPS | QZSS, GLONASS, BDS, GALILEO. |
| Bluetooth | v5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | v2.0 |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual Nano-SIM |
Sensors:
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
Summery of oppo reno 10 5g Specification
Oppo Reno 10 5G Price in Bangladesh Tk. 39999.The Oppo Mobile is a very popular phone in Bangladeshi market with proprietary fast charging 5000 and Ram 8GB. The Oppo Smartphone was launched on July 2023. The phone display 6.7-inch touchscreen with a resolution of HD quality 720 x 1612 pixels. The phone is available in the market two type of color. The Oppo Smartphone Processor Octa core, up to 2.6 GHz.





