Description
Symphony Z22 Price in Bangladesh Tk. 8990
Specification
| Mobile Name | Symphony Z22 |
| Model no | Z22 |
| Launch Date | Dec. 2021 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 200 grams |
| Dimensions (mm) | 165 x 76 x 9.4 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | |
| Mobile Colors | Green, Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.52 |
| Resolution | HD+ 1600 x 720 pixels (269 ppi) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core, 1.6 GHz |
| Processor make | Unspecified |
| Internal | 32 GB |
| Card Slot | MicroSD slot (up to 128 GB) |
Camera:
| Back camera | 13+2 Megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 5 Megapixel |
Software
| Operating system | Android 11 |
| GPU | IMG GE8322 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | Yes |
| USB | v2.0, Type-C |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of symphony z22 Specification
Symphony Z22 Price in Bangladesh Tk. 8990. It is cheaper than others. The Smartphone was launched on Dec. 2021. The phone comes with a 6.52-inch touchscreen display with a resolution of 1600 x 720 pixels. Symphony Smartphone comes with 2 GB RAM . The Symphony Smartphone Octa-core, 1.6 GHz and is powered by a 5000 mAh battery. You will be happy to know that this Mobile Smartphone Power supports proprietary fast charging.





