Description
Symphony i85 Price in Bangladesh Tk. 7190
Specification
| Mobile Name | Symphony i85 |
| Model no | i85 |
| Launch Date | Oct. 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 163 grams |
| Dimensions (mm) | 165.5 x 76.7 x 9.8 |
| Battery capacity (mAh) | 4050 |
| Fast charging | |
| Mobile Colors | Silk Green, Glory Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.6 |
| Resolution | HD+ 1600 x 720 pixels (269 ppi) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core, 1.6 GHz |
| Processor make | UNISOC SC9863A1 -28 nm |
| Internal | 32 GB |
| Card Slot | MicroSD slot-up to 128 GB |
Camera:
| Back camera | 5 Megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 5 Megapixel |
Software
| Operating system | Android 12 |
| GPU | PowerVR GE8322 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | Yes |
| USB | v2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | |
| Proximity sensor | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of symphony i85 Specification
Symphony i85 Price in Bangladesh Tk. 7190. It is cheaper than others. The Smartphone was launched on Oct. 2022. The phone comes with a 6.6-inch touchscreen display with a resolution of 1600 x 720 pixels. Symphony Smartphone comes with 2 GB RAM . The Symphony Smartphone Octa-core, 1.6 GHz and is powered by a 4050 mAh battery. You will be happy to know that this Mobile Smartphone Power supports proprietary fast charging.





