Description
Symphony i96 Price in Bangladesh Tk. 7999
Specification
| Mobile Name | Symphony i96 |
| Model no | i96 |
| Launch Date | March 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 189 grams |
| Dimensions (mm) | 164.5 x 76 x 8.95 |
| Battery capacity (mAh) | 4150 |
| Fast charging | |
| Mobile Colors | Lunar Gray, Graphite Black, Honey Dew Green, Amazon Green |
Display:
| Display size (inches) | 6.6 |
| Resolution | HD+ 1600 x 720 pixels (269 ppi) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core, 2.0 GHz |
| Processor make | MediaTek Helio A22 -12 nm |
| Internal | 32 GB |
| Card Slot | MicroSD slot-up to 256 GB |
Camera:
| Back camera | 5 Megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 5 Megapixel |
Software
| Operating system | Android 12 |
| GPU | 660 MHz |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | Yes |
| USB | v2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of symphony i96 Specification
Symphony i96 Price in Bangladesh Tk. 7999. It is cheaper than others. The Smartphone was launched on March 2023. The phone comes with a 6.6-inch touchscreen display with a resolution of 1600 x 720 pixels. Symphony Smartphone comes with 2 GB RAM . The Symphony Smartphone Octa-core, 2.0 GHz and is powered by a 4150 mAh battery. You will be happy to know that this Mobile Smartphone Power supports proprietary fast charging.





