Description
Tehno Spark 10C Price in Bangladesh Tk. 12990
Specification
| Mobile Name | Tehno Spark 10C |
| Model no | Spark 10C |
| Launch Date | March 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | |
| Dimensions (mm) | 163.9 x 75.5 x 8.5 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 18W |
| Mobile Colors | Green, Black, Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.6 |
| Resolution | Full HD+ 720 x 1612 pixels (267 ppi) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core – Up to 1.6 GHz |
| Processor make | Unisoc T606 -12 nm |
| Internal | 128 GB |
| Card Slot | MicroSD slot (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | Dual 16 Megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Megapixel |
Software
| Operating system | Android 12 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | v5.0 |
| USB | v2.0, Type-C |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of tecno spark 10c Specification
Tecno Spark 10C Price in Bangladesh Tk. 12990. It is cheaper than others. The Smartphone was launched on March 2023. The phone comes with a 6.6-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1612 pixels. Tecno Smartphone comes with 4-8 GB RAM . The Tecno Smartphone Octa-core, 1.6 GHz and is powered by a 5000 mAh battery. You will be happy to know that this Mobile Smartphone Power supports proprietary fast charging.






