Description
Tehno Spark 20 Price in Bangladesh Tk. 16999
| Mobile Name | Tehno Spark 20 |
| Model no | Spark 20 |
| Launch Date | Dec. 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 194 |
| Dimensions (mm) | 163.7 x 75.6 x 8.5 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 18W |
| Mobile Colors | Neon Gold, Gravity Black, Cyber White, Magic Skin 2.0 (Blue) |
Display:
| Display size (inches) | 6.6 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels-267 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core-2×2.0 GHz Cortex-A75 and 6×1.8 GHz Cortex-A55 |
| Processor make | Mediatek MT6769Z Helio G85 |
| Internal | 256 GB |
| Card Slot | microSDXC |
Camera:
| Back camera | Dual 50+0.08 Megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 32 Megapixel |
Software
| Operating system | Android 13 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11, dual-band |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB | Type-C |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of tecno spark 20 Specification
Tecno Spark 20 Price in Bangladesh Tk. 16999. It is cheaper than others. The Smartphone was launched on Dec. 2023. The phone comes with a 6.6-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1612 pixels. Tecno Smartphone comes with 8 GB RAM . The Tecno Smartphone Octa-core-2×2.0 GHz Cortex-A75 and 6×1.8 GHz Cortex-A55 and is powered by a 5000 mAh battery. You will be happy to know that this Mobile Smartphone Power supports proprietary fast charging.





