Description
iPhone SE 2020 Price in Bangladesh Tk. 51990
Specification
| Mobile Name | Apple iPhone SE 2020 |
| Model no | iPhone SE 2020 |
| Launch Date | April 2020 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 148 grams |
| Dimensions (mm) | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm |
| Battery capacity (mAh) | 1821 |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Mobile Colors | White, Red, Black. |
Display:
| Display size (inches) | 4.7 inch |
| Resolution | 750 x 1334 pixels-326 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Hexa-core-up to 2.65 GHz |
| Processor make | Apple A13 Bionic -7nm+ |
| Internal | 64 / 128 / 256 GB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 12 MP |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 7 MP |
Software
| Operating system | iOS 13 |
| GPU | Apple GPU-4-core graphics |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band |
| GPS | GLONASS, A-GPS |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| USB | v2.0 |
| FM | No |
| Number of SIMs | Nano, eSIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of APPLE iphone se 2020 Specification
iPhone SE 2020 price in Bangladesh Tk. 51990. Apple iPhone Smartphone comes with 64 / 128 / 256 GB internal storage. The phone comes with a 4.7-inch touchscreen display with a resolution of 750 x 1334 pixels.






