Description
Infinix Note 12 Pro Price in Bangladesh Tk. 22999
| Mobile Name | Infinix Note 12 Pro |
| Model no | Note 12 Pro |
| Launch Date | July 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 192 grams |
| Dimensions (mm) | 164.4 x 76.5 x 7.8 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 33W |
| Mobile Colors | Tuscany Blue, Alpine White, Volcanic Grey |
Display:
| Display size (inches) | 6.7 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2400 pixels-393 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core-Up to 2.2 GHz |
| Processor make | MediaTek Helio G99 – 12 nm |
| Internal | 256 GB |
| Card Slot | MicroSD Dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Triple 108+2+0.3 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 12 (XOS 10.6) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | dual-band, hotspot |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | v5.0 |
| USB | v2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of infinix Note 12 pro Specification
Infinix Note 12 Pro price in Bangladesh Tk. 22999.The Smartphone was launched on July. 2022. The phone contains a 6.7-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels . Internal storage 256 GB. The phone is very popular in Bangladeshi market and it is very user friendly which configuration is good. The Phone Ram is 8 GB.





