Description
Infinix Hot 30i Price in Bangladesh Tk. 10999
| Mobile Name | Infinix Hot 30i |
| Model no | Hot 30i |
| Launch Date | March 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 191 grams |
| Dimensions (mm) | 164 x 75.8 x 8.4 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Mobile Colors | Diamond White, Marigold, Mirror Black, Glacier Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.56 |
| Resolution | HD+720 x 1612 pixels-269 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core – Up to 1.6 GHz |
| Processor make | Unisoc T606 – 12 nm |
| Internal | 64 / 128 GB |
| Card Slot | MicroSD Dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Dual 13 + 0.08 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 12 (XOS 10.6) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Connectivity:
| WLAN | dual-band, hotspot |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | v5.0 |
| USB | v2.0, Type C |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of infinix hot 30i Specification
Infinix Hot 30i price in Bangladesh Tk. 10999.The Smartphone was launched on March 2023. The phone contains a 6.56-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1612 pixels . Internal storage 64/128 GB. The phone is very popular in Bangladeshi market and it is very user friendly which configuration is good. The Phone Ram is 4/8 GB.





