Description
Realme 12 Price in Bangladesh Tk. (Upcoming)
| Mobile Name | Realme 12 |
| Model no | 12 |
| Announced Date | March 2024 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 188 grams |
| Dimensions (mm) | 165.6 x 76.1 x 7.7 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 45W |
| Mobile Colors | Woodland Green, Twilight Purple |
Display:
| Display size (inches) | 6.72 |
| Resolution | HD+ 1080 x 2400 pixels-392 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core-2×2.2 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| Processor make | Mediatek Dimensity 6100+ 4 nm |
| Internal | 128 GB |
| Card Slot | microSDXC dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Dual 108+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 14 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | dual-band, Wi-Fi 802.11, hotspot |
| GPS | GLONASS, GALILEO, GA-GPS |
| Bluetooth | v51 |
| USB | v2.0,USB Type-C |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM, Dual stand-by |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of realme 12 Specification
Realme is an another awesome brand. Realme 12 price in Bangladesh Tk. (Upcoming).The Realme Smartphone was launched on March 2024. The phone contains a 6.72-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels . Internal storage 128 GB with Ram 6 GB. The phone is two type of color.






