Description
Oppo F25 Pro Price in Bangladesh Tk. (Upcoming)
| Mobile Name | Oppo F25 Pro |
| Model no | F25 Pro |
| Launch Date | March 2024 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 177 grams |
| Dimensions (mm) | 161.1 x 74.7 x 7.5 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 67W |
| Mobile Colors | Lava Red, Ocean Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.7 |
| Resolution | HD+ 1080 x 2412 pixels (394 ppi) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core 2×2.6 GHz Cortex-A78 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| Processor make | Mediatek Dimensity 7050-6 nm |
| Internal | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | 64+8+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 32 Mp |
Software
| Operating system | Android 14 |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 , dual-band |
| GPS | A-GPS, Glonass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | v2.0, USB Type-C |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope Yes |
Summery of oppo f25 pro Specification
In Bangladesh Oppo F25 Pro Price is Tk. (Upcoming). The phone comes with a 6.7-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2412 pixels and an aspect ratio of 20:9. Oppo Smartphone comes with 128GB internal storage. The Oppo Smartphone Octa-core (2×2.6 GHz Cortex-A78 and 6×2.0 GHz Cortex-A55) and is powered by a 5000 mAh battery.





