Description
Xiaomi Redmi 9 Price in Bangladesh Tk. 13999
| Mobile Name | Xiaomi Redmi 9 |
| Model no | Redmi 9 |
| Launch Date | June 2020 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 198 grams |
| Dimensions (mm) | 163.3 x 77 x 9.1 |
| Battery capacity (mAh) | 5020 |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Mobile Colors | Ocean Green, Pink/Blue, Carbon Gray, Sunset Purple |
Display:
| Display size (inches) | 6.53 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2340 pixels – 395 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – up to 2.0 GHz |
| Processor make | Mediatek Helio G80 – 12 nm |
| Internal | 32 / 64 / 128 GB |
| Card Slot | Dedicated dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Quad 13+8+5+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 10 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band, Wi-Fi direct |
| GPS | A-GPS, BDS, GLONASS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0,Type C |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Summery of Xiaomi REDMI 9 Specification
Xiaomi Redmi 9 price in Bangladesh Tk. 13999.The Xiaomi Mobile Smartphone was launched on June 2020. The phone comes with a 6.53-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2340 pixels . Xiaomi Mobile Smartphone comes with 32 / 64 / 128 GB internal storage. The Phone Ram is 3/ 4 / 6 GB.






