Description
Xiaomi Redmi K60 Pro Price in Bangladesh Tk. 69990
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Redmi K60 Pro |
| Model no | Redmi K60 Pro |
| Launch Date | January 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 201 or 205 grams |
| Dimensions (mm) | 162.8 x 75.4 x 8.6 or 8.9 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 120W |
| Mobile Colors | White, Mint, Black, Champion Black |
Display:
| Display size (inches) | 6.67 |
| Resolution | Quad HD+ 1440 x 3200 pixels -526 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core-up to 3.2 GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 – 4 nm |
| Internal | 128 GB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | Triple 54+8+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 13 |
| GPU | Adreno 740 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band, Wi-Fi direct |
| GPS | GALILEO, QZSS, NavIC, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of Xiaomi redmi k60 pro Specification
Xiaomi Redmi K60 Pro is available in Bangladesh market. Redmi K60 Pro Price in Bangladesh Tk. 69990. The phone contains a 6.67-inch touchscreen display with a resolution of 1440 x 3200 pixels. Xiaomi Mobile Smartphone has 256 GB internal storage.






