Description
Xiaomi Black Shark 5 Pro Price in Bangladesh Tk. 75000
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Black Shark 5 Pro |
| Model no | SHARK KTUS-H0 |
| Launch Date | April 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 220 grams |
| Dimensions (mm) | 163.9 x 76.5 x 9.5 |
| Battery capacity (mAh) | 4650 |
| Fast charging | Fast charging 120W |
| Mobile Colors | White, Black |
Display:
| Display size (inches) | 6.67 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2400 pixels – 395 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – up to 3.0 GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 – 4 nm |
| Internal | 128 / 256 / 512 GB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | Triple 108+13+5 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 12 |
| GPU | Adreno 730 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band, Wi-Fi Direct |
| GPS | GALILEO, QZSS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | Yes |
| Gyroscope Yes |
Summery of Xiaomi black shark 5 pro Specification
Xiaomi Black Shark 5 Pro is a gorgeous mobile which price is in Bangladesh Tk. 75000.The Xiaomi Mobile Smartphone was launched on April 2022. This phone comes with a 6.67-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels.






