Description
Xiaomi Poco X5 Pro 5G Price in Bangladesh Tk. 28000
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Poco X5 Pro 5G |
| Model no | Poco X5 Pro 5G |
| Launch Date | Feb. 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 181 grams |
| Dimensions (mm) | 162.9 x 76 x 7.9 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 67W |
| Mobile Colors | Horizon Blue, Astral Black, Poco Yellow |
Display:
| Display size (inches) | 6.67 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2400 pixels – 395 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – up to 2.4 GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 778G 5G – 6 nm |
| Internal | 128 / 256 GB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | Triple 108+8+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 12 |
| GPU | Adreno 642L |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi direct, Wi-Fi hotspot, dual-band |
| GPS | BDS, GALILEO, GLONASS |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB | v2.0,Type-C |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope Yes |
Summery of Xiaomi POCO x5 pro 5G Specification
Xiaomi Poco X5 Pro 5G is available in Bangladesh market. Poco X5 Pro 5G Price in Bangladesh Tk. 28000. The phone contains a 6.67-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels. Xiaomi Mobile Smartphone has 128 / 256 GB internal storage.






