Description
Xiaomi Redmi Note 13 5G Price in Bangladesh Tk. 26000
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Redmi Note 13 5G |
| Model no | Redmi Note 13 5G |
| Launch Date | January 2024 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 173.5 grams |
| Dimensions (mm) | 161.1 x 75 x 7.6 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 33W |
| Mobile Colors | Black, White, Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.67 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2400 pixels – 395 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – up to 2.4 GHz |
| Processor make | MediaTek Helio G85 – 12nm |
| Internal | 128 / 256 GB |
| Card Slot | MicroSD Slot (Uses SIM2 slot) |
Camera:
| Back camera | Dual 100+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 13, expected: Android 16 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band, Wi-Fi direct |
| GPS | GALILEO, QZSS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB | v2.0, Type-C |
| FM | No |
| Number of SIMs | Hybrid Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope Yes |
Summery of Xiaomi REDMI NOTE 13 5G Specification
In Bangladesh Xiaomi Redmi Note 13 5G Price is Tk. 26000.The phone contains a 6.67-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels. Xiaomi Mobile Smartphone also contains 128 / 256 GB internal storage with Back camera Dual 100+2 Mp.






