Description
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G Price in Bangladesh Tk. 31000
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G |
| Model no | Redmi Note 13 Pro 5G |
| Launch Date | Sep. 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 187 grams |
| Dimensions (mm) | 161.2 x 74.3 x 8 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 67W |
| Mobile Colors | Violet, Blue, Black, White |
Display:
| Display size (inches) | 6.67 |
| Resolution | Quad HD+ 1220 x 2712 pixels – 446 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – up to 2.4 GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 – 4 nm |
| Internal | 128 / 256 / 512 GB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | Triple 200+8+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 13, expected: Android 16 |
| GPU | Adreno 710 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band, Wi-Fi direct |
| GPS | GALILEO, QZSS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB | v2.0, Type-C |
| FM | No |
| Number of SIMs | Hybrid Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope Yes |
Summery of Xiaomi REDMI NOTE 13 Pro 5G Specification
In Bangladesh Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G Price is Tk. 31000.The phone contains a 6.67-inch touchscreen display with a resolution of 1220 x 2712 pixels. Xiaomi Mobile Smartphone also contains 8 / 12 / 16 GB internal storage with Back camera Triple 200+8+2 Mp.






