Description
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G Price in Bangladesh Tk. 37000
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G |
| Model no | Redmi Note 13 Pro+ 5G |
| Launch Date | Sep. 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 204.5 g |
| Dimensions (mm) | 161.4 x 74.2 x 8.9 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 120W |
| Mobile Colors | Violet, Camo Green, Black, White |
Display:
| Display size (inches) | 6.67 |
| Resolution | Quad HD+ 1220 x 2712 pixels – 446 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – up to 2.8 GHz |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7200 Ultra – 4 nm |
| Internal | 256 / 512 GB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | Triple 200+8+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 13, expected: Android 16 |
| GPU | Mali-G610 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band |
| GPS | BDS, GALILEO, QZSS, GLONASS |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB | v2.0, Type-C |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope Yes |
Summery of Xiaomi REDMI NOTE 13 Pro+ 5G Specification
In Bangladesh Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G Price is Tk. 37000.The phone contains a 6.67-inch touchscreen display with a resolution of 1220 x 2712 pixels. Xiaomi Mobile Smartphone also contains 12 / 16 GB internal storage with Back camera Triple 200+8+2 Mp.






