Description
Xiaomi Redmi Note 11 Pro Price in Bangladesh Tk. 24000
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Redmi Note 11 Pro |
| Model no | Redmi Note 11 Pro |
| Launch Date | Feb. 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 202 grams |
| Dimensions (mm) | 164.2 x 76.1 x 8.1 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 67W |
| Mobile Colors | Polar White (Phantom White), Star Blue, Graphite Gray (Stealth Black) |
Display:
| Display size (inches) | 6.67 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core – 2×2.05 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| Processor make | Mediatek MT6781 Helio G96 – 12 nm |
| Internal | 128 GB |
| Card Slot | MicroSD Slot-MicroSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera:
| Back camera | 108+8+2+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 11 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | dual-band |
| GPS | Yes with Glonass, A-GPS |
| Bluetooth | 5.1 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | No |
| Number of SIMs | Hybrid Dual SIM , Nano-SIM, dual stand-by |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | |
| Proximity sensor | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of Xiaomi REDMI NOTE 11 PRO Specification
Xiaomi Redmi Note 11 Pro is a gorgeous mobile which price is in Bangladesh Tk. 24000.The Xiaomi Mobile Smartphone was launched on Feb. 2022. This phone comes with a 6.67-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels.






