Description
Xiaomi Poco X6 Price in Bangladesh Tk. 32000
| Mobile Name | Xiaomi Poco X6 |
| Model | Poco X6 |
| Launch Date | Jan. 2024 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 181 grams |
| Dimensions (mm) | 161.2 x 74.3 x 8 |
| Battery capacity (mAh) | 5100 |
| Fast charging | Fast charging 67W |
| Mobile Colors | White, Blue, Black |
Display:
| Display size (inches) | 6.67 |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core – 4×2.40 GHz Cortex-A78 and 4×1.95 GHz Cortex-A55 |
| Processor make | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 – 4 nm |
| Internal | 256 GB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 64+8+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 13, upgrade to Android 14 |
| GPU | Adreno 710 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band, Wi-Fi direct |
| GPS | GALILEO, BDS, GPS, GLONASS |
| Bluetooth | 5.2 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual SIM , Nano-SIM, dual stand-by |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope Yes |
Summery of Xiaomi POCO x6 Specification
Xiaomi Poco X6 is available in Bangladesh market which Price in Bangladesh Tk. 32000. The phone contains a 6.67-inch touchscreen display with a resolution of 1220 x 2712 pixels. The Mobile Smartphone has 256 GB internal storage.






