Description
Xiaomi Redmi 9T Price in Bangladesh Tk. 15499
Specification
| Mobile Name | Xiaomi 9T |
| Model no | 9T |
| Launch Date | January 2021 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 198 grams |
| Dimensions (mm) | 162.3 x 77.3 x 9.6 |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Mobile Colors | Twilight Blue, Sunrise Orange, Carbon Gray, Ocean Green |
Display:
| Display size (inches) | 6.53 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2340 pixels – 395 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – up to 2.0 GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 662 – 11 nm |
| Internal | 64 / 128 GB |
| Card Slot | MicroSD Dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Quad 48+8+2+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 10 |
| GPU | Adreno 610 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi direct, dual-band, Wi-Fi hotspot |
| GPS | A-GPS, BDS, GLONASS |
| Bluetooth | v5.0 |
| USB | Type-C, v2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of Xiaomi redmi 9T Specification
Xiaomi 9T is available in Bangladesh market. Redmi 9T Price in Bangladesh Tk. 15499. The phone contains a 6.53-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2340 pixels. Xiaomi Mobile Smartphone has 64 / 128 GB internal storage.






