Description
Xiaomi Poco X6 Neo Price in Bangladesh Tk. 25000
| Mobile Name | Xiaomi Poco X6 Neo |
| Model | Poco X6 Neo |
| Launch Date | March 2024 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 175 grams |
| Dimensions (mm) | 161.1 x 75 x 7.7 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 33W |
| Mobile Colors | Martian Orange, Astral Black, Horizon Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.67 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2400 pixels – 395 |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – 2×2.4 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| Processor make | Mediatek Dimensity 6080 – 6 nm |
| Internal | 128 GB |
| Card Slot | MicroSD Slot-microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera:
| Back camera | 108+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 14 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11, dual-band |
| GPS | GALILEO, BDS,GPS, GLONASS |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB | USB Type-C, v2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Hybrid Dual SIM , Nano-SIM, dual stand-by |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope Yes |
Summery of Xiaomi POCO x6 neo Specification
Xiaomi Poco X6 Neo is available in Bangladesh market which Price in Bangladesh Tk. 25000. The phone contains a 6.67-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels. The Mobile Smartphone has 128 GB internal storage.






