Description
Xiaomi Poco M6 Pro Price in Bangladesh Tk. 38000
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Poco M6 Pro |
| Model | Poco M6 Pro |
| Launch Date | January 2024 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 179 grams |
| Dimensions (mm) | 161.1 x 75 x 8 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 67W |
| Mobile Colors | Blue, Purple, Black |
Display:
| Display size (inches) | 6.67 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2400 pixels – 395 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – 2×2.2 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| Processor make | Mediatek Helio G99 Ultra |
| Internal | 256 GB |
| Card Slot | MicroSD Slot-Uses SIM2 |
Camera:
| Back camera | 64+8+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 13 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11, dual-band |
| GPS | GLONASS, BDS, GPS, GALILEO |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Hybrid Dual SIM , Nano-SIM, dual stand-by |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| E-Compass | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope Yes |
Summery of Xiaomi POCO m6 pro Specification
Xiaomi Poco M6 Pro Price in Bangladesh Tk. 38000. The phone contains a 6.67-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels Xiaomi Mobile Smartphone has 256 GB internal storage.






