Description
Vivo iQOO 12 Pro Price in Bangladesh Tk. 105000
Specification
| Mobile Name | Vivo iQOO 12 Pro |
| Brand | Vivo |
| Launch Date | Nov. 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 205 or 210 g |
| Dimensions (mm) | 164.6 x 75.4 x 8.6 or 8.8 |
| Battery capacity (mAh) | 5100 |
| charging | 120W wired, Wireless 50W, Reverse 10W |
| Mobile Colors | Red, Black, White (BMW M branding) |
Display:
| Display size (inches) | 6.78 |
| Resolution | Quad HD+ 1440 x 3200 pixels – 518 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – up to 3.3 GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 – 4 nm |
| Internal | 256 / 512 GB / 1 TB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | Triple 50+64+50 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 14 |
| GPU | Adreno 750 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, tri-band, Wi-Fi 7, Wi-Fi Direct |
| Positioning | GALILEO, QZSS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB | v2.0- Type-C |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Color spectrum | Yes |
| Gyroscope Yes |
Summery of vivo iqoo 12 pro Specification
Vivo iQOO 12 Pro Price in Bangladesh Tk. 105000. It’s outlook is fantastic. The phone comes with a 6.78-inch touchscreen display with a resolution of 1440 x 3200 pixels. Vivo Smartphone comes with 256 / 512 GB / 1 TB internal storage. The Vivo phone powered by a 5100 mAh battery with Back Camera Triple 50+64+50 Mp and Selfie camera 16 Mp.





