Description
Vivo V30 Price in Bangladesh Tk. 59999
Specification
| Mobile Name | Vivo V30 |
| Brand | Vivo |
| Launch Date | March 2024 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 186 g |
| Dimensions (mm) | 164.4 x 75.1 x 7.5 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Charging | 80W wired |
| Mobile Colors | Lush Green, Noble Black, Bloom White, Waving Aqua |
Display:
| Display size (inches) | 6.78 |
| Resolution | HD+ 1260 x 2800 pixels – 453 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – 1×2.63 GHz Cortex-A715 and 3×2.4 GHz Cortex-A715 and 4×1.8 GHz Cortex-A510 |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 – 4 nm |
| Internal | 256 GB |
| Card Slot | microSDXC |
Camera:
| Back camera | Triple 50+50+2 Mp. |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 50 Mp |
Software
| Operating system | Android 14 |
| GPU | Adreno 720 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi Direct, dual-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Positioning | GLONASS, QZSS, BDS, GPS, GALILEO |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB | v2.0, Type-C |
| FM | No |
| Number of SIMs | Single SIM (Nano-SIM) and Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Color spectrum | |
| Gyroscope Yes |
Summery of vivo v30 Specification
Vivo V30 Price in Bangladesh Tk. 59999.It’s outlook is fantastic. The phone comes with a 6.78-inch touchscreen display with a resolution of 1260 x 2800 pixels. Vivo Smartphone comes with 256 GB internal storage. The Vivo phone is powered by a 5000 mAh battery with Back camera Triple 50+50+2 Mp and Selfie camera 50 Mp.





