Description
Walton Primo RX7 Price in Bangladesh Tk. 10139
Specification
| Mobile Name | Walton Primo RM7 |
| Brand | Walton |
| Launch Date | Oct. 2019 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 171 g |
| Dimensions (mm) | 160.6 x 75.8 x 8.3 |
| Battery capacity (mAh) | 3900 |
| Fast charging | Fast charging 10W |
| Mobile Colors | Aurora Green, Midnight Purple |
Display:
| Display size (inches) | 6.3 |
| Resolution | Full HD+ 2340 x 1080 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core – 2.0 GHz |
| Processor make | MediaTek |
| Internal | 32 GB |
| Card Slot | MicroSD Slot-up to 256 GB |
Camera:
| Back camera | Dual 16+5 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 13 Mp |
Software
| Operating system | Android Pie v9.0 |
| GPU | Mali G71 MP2 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, Wi-Fi direct |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB | v2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Hall | Yes |
| Gyroscope Yes |
Summery of walton primio rx7 Specification
Walton Primio RX7 is a wonderful mobile which Price is Tk. 10139 in Bangladesh. The Walton Smartphone was launched on Oct. 2019. The phone has 6.3-inch touchscreen display with a resolution of Full HD+ 2340 x 1080 pixels. Walton Smartphone comes with 32 GB internal storage. The Walton Smartphone Octa-core, 2.0 GHz and is powered by a 3900 mAh battery. The Walton Mobile Smartphone Power supports proprietary fast charging.






