Description
Motorola Moto G8 Power Lite Price in Bangladesh Tk. 13999
Specification
| Mobile Name | Motorola Moto G8 Power Lite |
| Brand | Motorola |
| Launch Date | April 2020 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 200 g |
| Dimensions (mm) | 164.9 x 75.8 x 9.2 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Charging | 10 W Fast Charging |
| Mobile Colors | Royal Blue, Arctic Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.5 |
| Resolution | HD+ 720 x 1600 pixels – 269 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa Core – up to 2.3 GHz |
| Processor make | Mediatek Helio P35 – 12nm |
| Internal | 64 GB |
| Card Slot | MicroSD External dedicated Slot-up to 512 GB |
Camera:
| Back camera | Triple 16+2+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android Pie v9.0 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, Wi-Fi direct |
| GPS | GLONASS, Galileo, LTEPP, SUPL, A-GPS |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB | v2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Hall | |
| Gyroscope Yes |
Summery of motorola moto g8 power lite Specification
Motorola Moto G8 Power Lite is a wonderful mobile which Price is Tk. 13999 in Bangladesh. The Motorola Smartphone was launched on April 2020. The phone has 6.5-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1600 pixels. Motorola Smartphone comes with 64 GB internal storage. The phone back camera Triple 16+2+2 MP, Selfie camera: 8 Mp, RAM: 4 GB, BATTERY: 5000 mAh.






