Description
Motorola Moto G10 Power Price in Bangladesh Tk. 15999
Specification
| Mobile Name | Motorola Moto G10 Power |
| Brand | Motorola |
| Launch Date | March 2021 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 220 g |
| Dimensions (mm) | 165.2 x 75.7 x 9.9 |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Charging | 20 W Fast Charging |
| Mobile Colors | Breeze Blue, Aurora Grey |
Display:
| Display size (inches) | 6.5 |
| Resolution | HD+ 720 x 1600 pixels – 270 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa Core – up to 1.8 GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 460 – 11 nm |
| Internal | 64 GB |
| Card Slot | MicroSD External dedicated Slot-up to 512 GB |
Camera:
| Back camera | Quad 48+8+2+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 11 |
| GPU | Adreno 610 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, Wi-Fi direct, dual-band |
| GPS | A-GPS, Galileo, GLONASS |
| Bluetooth | v5.0 |
| USB | v2.0, Type C |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Hybrid Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient Light | |
| Gyroscope Yes |
Summery of motorola moto g10 power Specification
Motorola Moto G10 Power is a wonderful mobile which Price is Tk. 15999 in Bangladesh. The Motorola Smartphone was launched on March 2021. The phone has 6.5-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1600 pixels. Motorola Smartphone comes with 64 GB internal storage. The phone back camera Quad 48+8+2+2 MP, Selfie camera: 8 Mp, RAM: 4 GB, BATTERY: 6000 mAh.






