Description
Nokia 110 (2023) Price in Bangladesh Tk. 3800
Specification
| Mobile Name | Nokia 110 (2023) |
| Brand | Nokia |
| Launch Date | June 2023 |
| Network | 2G Only |
| Weight (g) | 79.6 g |
| Dimensions (mm) | 115.1 x 49.4 x 14.5 |
| Battery capacity (mAh) | 1000 |
| Technology | TFT LCD – 65K colors |
| Mobile Colors | Cloudy Blue, Charcoal |
Display:
| Display size (inches) | 1.8 |
| Resolution | QQVGA 120 x 160 pixels – 111 ppi |
Hardware Information:
| Phonebook | Yes |
| Call Records | Yes |
| SMS | Yes |
| Card Slot | MicroSD Slot- up to 32 GB |
Camera:
| Back camera | QVGA |
| Flashlight | Yes |
| Selfie camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Format | MP3 / MP3 Player |
Connectivity:
| WLAN | No |
| GPS | No |
| Bluetooth | No |
| USB | MicroUSB v1.1 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Single / Dual Mini-SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Ambient Light | |
| Gyroscope |
Summery of nokia 110 (2023) Specification
Nokia 110 (2023) Price in Bangladesh Tk. 3800. The Nokia Phone was launched on June 2023. The phone has 1.8-inch display with a resolution of 120 x 160 pixels. Nokia Bar phone comes with MicroSd Slot-up to 32 GB. The phone battery is 1000 mAh with available colors Charcoal, Cloudy Blue and Single / Dual Mini-SIM option. It’s weight 79.6 gram.






