Description
Symphony Innova 30 Price in Bangladesh Tk. 11699
Specification
| Mobile Name | Symphony Innova 30 |
| Brand | Symphony |
| Launch Date | March 2024 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 193 grams |
| Dimensions (mm) | 164.27 x 76. x 8.45 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 18W |
| Mobile Colors | Reflective Green and Space Green, Mirror White |
Display:
| Display size (inches) | 6.56 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels (269 ppi) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core, 2.0 GHz |
| Processor make | Unisoc T616 |
| Internal | 128 GB |
| Card Slot | microSD – up to 256 GB |
Camera:
| Back camera | 108+2+2 Megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Megapixel |
Software
| Operating system | Android 13 |
| GPU | 750 MHz |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Type-C 2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual SIM , Nano-SIM, dual stand-by |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of symphony innova 30 Specification
Symphony Innova 30 Price in Bangladesh Tk. 11699. It is cheaper than others. The Smartphone was launched on March 2024. The phone comes with a 6.56-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1612 pixels. Symphony Smartphone comes with 6 / 8 GB RAM . The Symphony Smartphone Octa-core, 2.0 GHz and is powered by a 5000 mAh battery. You will be happy to know that this Mobile Smartphone Power supports proprietary fast charging.





