Description
itel A70 Price in Bangladesh Tk. 9490
| Mobile Name | itel A70 |
| Brand | itel |
| Launch Date | October 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 190 grams |
| Dimensions (mm) | thickness 8.6 mm |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast Charging | 10W |
| Mobile Colors | Field Green, Azure Blue, Brilliant Gold, Starlish Black |
Display:
| Display size (inches) | 6.6 |
| Resolution | HD+ 1612 x 720 pixels – 267 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core – 1.8 GHz |
| Processor make | UniSoC T603 – 12 nm |
| Internal | 64 / 128 / 256 GB |
| Card Slot | MicroSD dedicated slot-up to 2 TB |
Camera:
| Back camera | Dual 13 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 13 |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | v2.0, Type C |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of itel a70 Specification
itel A70 price in Bangladesh Tk. 9490.The Smartphone was launched on October 2023. The phone contains a 6.6-inch touchscreen display with a resolution of 1612 x 720 pixels . Internal storage 64 / 128 / 256 GB. The phone is very popular in Bangladeshi market and it is very user friendly which configuration is good. The Phone Ram is 3 / 4 GB with Back Camera Dual 13 Mp. and Selfie camera 8 Mp.





