Description
itel Vision 2 Plus Bd Price Tk. 8990
| Mobile Name | itel Vision 2 Plus |
| Brand | itel |
| Launch Date | June 2021 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | |
| Dimensions (mm) | thickness 8.9 mm |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Charging | non-removable |
| Mobile Colors | Gradation Sea Blue, Gradation Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.8 |
| Resolution | HD+ 720 x 1600 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core – 1.6 GHz |
| Processor make | Unisoc SC9863A – 28 nm |
| Internal | 32 GB |
| Card Slot | MicroSD dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Dual 13+0.3 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 5 Mp |
Software
| Operating system | Android 10 |
| GPU | PowerVR IMG8322 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | Yes |
| USB | v2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of itel vision 2 plus Specification
itel Vision 2 Plus Bd price Tk. 8990.The Smartphone was launched on June 2021. The phone contains a 6.8-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1600 pixels . Internal storage 32 GB. The phone is very popular in Bangladeshi market and it is very user friendly which configuration is good. The Phone Ram is 2 GB with Back Camera Dual 13+0.3 Mp. and Selfie camera 5 Mp.





