Description
itel A60 Bd Price Tk. 7590
| Mobile Name | itel A60 |
| Brand | itel |
| Launch Date | March 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | |
| Dimensions (mm) | |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 10W |
| Mobile Colors | Sapphire Black, Dawn Blue, Vert Menthe, |
Display:
| Display size (inches) | 6.6 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Quad core – 1.4 GHz, Cortex A53 |
| Processor make | Unisoc SC9832E |
| Internal | 32 GB |
| Card Slot | microSD – up to 128 GB |
Camera:
| Back camera | Dual 8+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 5 Mp |
Software
| Operating system | Android 12 |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | v5.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual SIM Nano, dual stand-by |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | |
| Proximity sensor | |
| Accelerometer | |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of itel a60 Specification
itel A60 Bd price Tk. 7590.The Smartphone was launched on March 2023. The phone contains a 6.6-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1612 pixels . Internal storage 32 GB. The phone is very popular in Bangladeshi market and it is very user friendly which configuration is good. The Phone Ram is 2 GB with Back Camera Dual 8+2 Mp and selfie Camera 5 Mp.





