Description
Google Pixel 6a Price in Bd Tk. 36500
Specification
| Mobile Name | Google Pixel 6a |
| Brand | |
| Launch Date | Nov. 2021 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 178 g |
| Dimensions (mm) | 152.2 x 71.8 x 8.7 |
| Battery capacity (mAh) | 4410 |
| Battery Type | Non-removable Li-Po, Fast charging 18W |
| Mobile Colors | Sage, Chalk, Charcoal |
Display:
| Display size (inches) | 6.1 |
| Resolution | 1080×2400 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core – 2×2.80 GHz Cortex-X1 and 2×2.25 GHz Cortex-A76 and 4×1.80 GHz Cortex-A55 |
| Processor make | Google Tensor – 5 nm |
| Internal | 128 GB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | Dual 12.2+12 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 12 |
| GPU | Mali-G78 MP20 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| FM | No |
| Number of SIMs | Nano-SIM, eSIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | Yes |
| Gyroscope Yes |
Summery of google pixel 6a Specification
In mobile sector, Google is a well known brand. Google Pixel 6a Price in Bd Tk. 36500.On November 2021 the Google Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 6.1-inch touchscreen display with a resolution of 1080×2400 pixels. Google Mobile Smartphone has 128 GB internal storage with Back Camera: Dual 12.2+12 Mp and Selfie Camera 8 Mp. Battery Capacity 4410 mAh. The phone bearing os Android 12 also GPU Mali-G78 MP20.





