Description
Asus Rog Phone 2 Price in Bd Tk. 52000
Specification
| Mobile Name | Asus Rog Phone 2 |
| Brand | Asus |
| Launch Date | Sep. 2019 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 240 g |
| Dimensions (mm) | 171 x 77.6 x 9.5 |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Battery Type & Charging | Non-removable Li-Po, Fast Charging 30W, Reverse 10W |
| Mobile Colors | Matte Black, Glossy Black |
Display:
| Display size (inches) | 6.59 |
| Resolution | 1080×2340 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (1×2.96 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 and 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| Processor make | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| Internal | 1 TB/256/512 GB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | Primary 48+13 Mp, Secondary 24 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 24 Mp |
Software
| Operating system | Android 9 |
| GPU | Adreno 640 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | |
| Gyroscope Yes |
Summery of asus rog phone 2 Specification
In mobile sector, Asus is a well known brand. Asus Rog Phone 2 Price in Bd Tk. 52000.On Sep. 2019 the Asus Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 6.59-inch touchscreen display with a resolution of 1080×2340 pixels. Asus Mobile Smartphone has 1 TB/256/512 GB internal storage and Ram 8/12 GB, Battery 6000mAh.





