Description
Asus Zenfone 6z Price in Bd Tk. 44000
Specification
| Mobile Name | Asus Zenfone 6z |
| Brand | Asus |
| Launch Date | May 2019 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 190 g |
| Dimensions (mm) | 159.1 x 75.4 x 9.2 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Battery Type & Charging | Non-removable Li-Po, 18W-wired, 10W-reverse wired |
| Mobile Colors | Midnight Black, Twilight Silver |
Display:
| Display size (inches) | 6.4 |
| Resolution | 1080×2340 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 and 3×2.41 GHz Kryo 485 and 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| Processor make | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 – 7 nm |
| Internal | 128/256GB |
| Card Slot | microSD, up to 1 TB |
Camera:
| Back camera | 48+13 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 48+13 Mp |
Software
| Operating system | Android 9 |
| GPU | Adreno 640 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | |
| Gyroscope Yes |
Summery of asus zenfone 6z Specification
In mobile sector, Asus is a well known brand. Asus Zenfone 6z Price in Bd Tk. 44000.On May 2019 the Asus Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 6.4-inch touchscreen display with a resolution of 1080×2340 pixels. Asus Mobile Smartphone has 128/256 GB internal storage and Ram 6/8 GB, Battery 5000 mAh





