Description
Apple iPhone 16 Pro Price in Bangladesh Tk. 184999
Specification
| Mobile Name | Apple iPhone 16 Pro |
| Model no | iPhone 16 Pro |
| Launch Date | September 2024 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 199 grams |
| Dimensions (mm) | 149.6 x 71.5 x 8.3 mm |
| Battery capacity (mAh) | 3582 |
| Fast charging | Fast charging 25W |
| Mobile Colors | Black Titanium, White Titanium, Natural Titanium, Desert Titanium |
Display:
| Display size (inches) | 6.3 inch |
| Resolution | 1206×2622 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Hexa-core (2×4.04 GHz + 4×2.X GHz) |
| Processor make | Apple A18 Pro (3 nm) |
| Internal | 128/256/512 GB / 1 TB NVMe |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 48 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.28″, 1.22µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.8, 120mm (periscope telephoto), 1/3.06″, 1.12µm, dual pixel PDAF, 3D sensor‑shift OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 0.7µm, PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6″, PDAF, OIS SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
Software
| Operating system | iOS 18 |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, hotspot |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, DisplayPort |
| FM | No |
| Number of SIMs | Nano-SIM and eSIM – International |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of APPLE iphone 16 pro Specification
Apple iPhone 16 Pro price in Bangladesh Tk. 184999. Apple iPhone Smartphone comes with 128/256/512 8GB RAM internal storage. The phone comes with a 6.3-inch touchscreen display with a resolution of 1206×2622 pixels.





