Description
Vivo iQOO Z11 Price in Bangladesh Tk. 40000
Specification
| Mobile Name | Vivo iQOO Z11 |
| Brand | Vivo |
| Launch Date | March 2026 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 216.5 |
| Dimensions (mm) | 163.7 x 76.1 x 8.3 |
| Battery capacity (mAh) | 9020 mAh, Non-removable Si/C Li-Ion |
| charging | 90W wired, 44W UFCS, 55W PD/PPS |
| Mobile Colors | Black, White, Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.83 |
| Resolution | 1260×2800 |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (1×3.4 GHz Cortex-A725 & 3×3.2 GHz Cortex-A725 & 4×2.2 GHz Cortex-A725) |
| Processor make | Mediatek Dimensity 8500 (4 nm) |
| Internal | 256/512 GB UFS |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0″, 1.0µm |
Software
| Operating system | Android 16, OriginOS 6 |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FM | No |
| Number of SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope Yes |
Summery of vivo iqoo Z11 Specification
Vivo iQOO Z11 Price in Bangladesh Tk. 40000. It’s outlook is fantastic. The phone comes with a 6.83-inch touchscreen display with a resolution of 1260×2800 pixels. Vivo Smartphone comes with 256/512 GB UFS internal storage. The Vivo phone powered by a 9020 mAh battery with Back Camera 50 Mp and Selfie camera 16 Mp.





