Description
Vivo Y21 5G Price in Bangladesh Tk. 25000
Specification
| Mobile Name | Vivo Y21 5G |
| Brand | Vivo |
| Launch Date | March 2026 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 209 |
| Dimensions (mm) | 167.4 x 77.1 x 8.4 |
| Battery capacity (mAh) | 6500, Non-removable Li-Po |
| Charging | 44W wired, 50% in 36 min |
| Mobile Colors | Champagne Gold, Midnight Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.74 |
| Resolution | 720×1600 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Processor make | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Internal | 128 GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | 50 MP, f/1.8, (wide) Auxiliary lens |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 5 MP, f/2.2, (wide) |
Software
| Operating system | Android 16, OriginOS 6 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | Yes |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FM | Unspecified |
| Number of SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope Yes |
Summery of vivo y21 5G Specification
Vivo Y21 5G Price in Bangladesh Tk. 25000.It’s outlook is fantastic. The phone comes with a 6.74-inch touchscreen display with a resolution of 720×1600 pixels. Vivo Smartphone comes with128 GB internal storage. The Vivo Smartphone is powered by a 6500 mAh battery with Back Camera Dual 50 Mp and Selfie camera 5 Mp.





