Description
Realme 8 Price in Bangladesh Tk. 24990
Specification
| Mobile Name | Realme 8 |
| Model no | 8 |
| Launch Date | March 2021 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 177 grams |
| Dimensions (mm) | 160.6 x 73.9 x 8 mm (6.32 x 2.91 x 0.31 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 30W |
| Mobile Colors | Cyber Silver, Cyber Black |
Display:
| Display size (inches) | 6.4 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Processor make | Mediatek Helio G95 (12 nm) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0″, 1.0µm |
Software
| Operating system | Android 11, Realme UI 2.0 |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP,LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of realme 8 Specification
Realme is an another awesome brand. Realme 8 price in Bangladesh Tk. 24990.The Realme Smartphone was launched on March 2021. The phone contains a 6.4-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels , an aspect ratio of 20:9, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM internal storage.






