Description
OnePlus 7t Price in Bangladesh Tk. 54990
Specification
| Mobile Name | OnePlus 7t |
| Model no | 7t |
| Launch Date | September 2019 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 190 grams |
| Dimensions (mm) | 160.9 x 74.4 x 8.1 mm (6.33 x 2.93 x 0.32 in) |
| Battery capacity (mAh) | 3800 |
| Fast charging | Fast charging 30W |
| Mobile Colors | Frosted Silver, Glacier Blue, White |
Display:
| Display size (inches) | 6.55 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (1×2.96 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| Processor make | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 51mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), AF |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.06″, 1.0µm |
Software
| Operating system | Android 10, upgradable to Android 11, OxygenOS 11.0.1.1 |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, SBAS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of oneplus 7t Specification
OnePlus 7t is really attractive to a smart person. This smart phone is available in Bangladesh. Price in Bangladesh Tk. 59990.The OnePlus Smartphone was launched on September 2019. The phone contains an attractive 6.55-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and an aspect ratio of 20:9.






