Description
Samsung Galaxy S21 Ultra Price in Bangladesh Tk. 139999
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy S21 Ultra |
| Model no | Galaxy S21 Ultra |
| Launch Date | January 2021 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 227 grams |
| Dimensions (mm) | 165.1 x 75.6 x 8.9 mm (6.5 x 2.98 x 0.35 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 25W |
| Mobile Colors | Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Titanium, Phantom Navy, Phantom Brown, Navy |
Display:
| Display size (inches) | 6.8 |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~515 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (1×2.9 GHz Cortex-X1 & 3×2.80 GHz Cortex-A78 & 4×2.2 GHz Cortex-A55) – International |
| Processor make | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) – USA/China |
| Internal | 128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 10 MP, f/4.9, 240mm (periscope telephoto), 1/3.24″, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, 10x optical zoom 10 MP, f/2.4, 72mm (telephoto), 1/3.24″, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF, Super Steady video |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 MP, f/2.2 |
Software
| Operating system | Android 10, upgradable to Android 11, One UI 3.1 |
| GPU | 40 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.7µm, PDAF |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| FM | FM radio, RDS, recordingFM radio (Snapdragon model only; market/operator dependent) |
| Number of SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (2 Nano-SIMs + eSIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy S21 Ultra Specification
In mobile sector, Samsung is a well known brand. Samsung Galaxy S21 Ultra Price in Bangladesh Tk. 139999.On January 2021 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 6.8-inch touchscreen display with a resolution of 1440 x 3200 pixels and an aspect ratio of 20.9. Samsung Mobile Smartphone has 128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM internal storage.





