Description
Samsung Galaxy A33 5G Price in Bangladesh Tk. 37599
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy A33 5G |
| Model no | Galaxy A33 5G |
| Launch Date | March 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 186 grams |
| Dimensions (mm) | 159.7 x 74 x 8.1 mm (6.29 x 2.91 x 0.32 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 25W |
| Mobile Colors | Black, White, Blue, Peach |
Display:
| Display size (inches) | 6.4 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Processor make | Exynos 1280 (5 nm) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera:
| Back camera | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚, (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1″, 1.12µm |
Software
| Operating system | Android 12, One UI 4.1 |
| GPU | Exynos 1280 (5 nm) |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| FM | No |
| Number of SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy A33 5G Specification
In mobile sector, Samsung is a well known brand. Samsung Galaxy A33 5G Price in Bangladesh Tk. 37599.On March 2022 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 6.4-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and an aspect ratio of 20.9. Samsung Mobile Smartphone has 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM internal storage.





