Description
Samsung Galaxy A73 5G Price in Bangladesh Tk. 64999
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy A73 5G |
| Model no | Galaxy A73 5G |
| Launch Date | March 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 181 grams |
| Dimensions (mm) | 163.7 x 76.1 x 7.6 mm (6.44 x 3.00 x 0.30 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 25W |
| Mobile Colors | Gray, Mint, White |
Display:
| Display size (inches) | 6.7 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 670 & 4×1.8 GHz Kryo 670) |
| Processor make | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera:
| Back camera | 108 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, (ultrawide) 5 MP, f/2.4, (macro) 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm |
Software
| Operating system | Android 12, One UI 4.1 |
| GPU | Adreno 642L |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| FM | Unspecified |
| Number of SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy A73 5G Specification
In mobile sector, Samsung is a well known brand. Samsung Galaxy A73 5G Price in Bangladesh Tk. 64999.On March 2022 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 6.7-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and an aspect ratio of 20.9. Samsung Mobile Smartphone has 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM internal storage.





