Description
Samsung Galaxy F23 5G Price in Bangladesh Tk. 27999
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy F23 5G |
| Model no | Galaxy F23 5G |
| Launch Date | March 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 198 grams |
| Dimensions (mm) | 165.5 x 77 x 8.4 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 25W |
| Mobile Colors | Aqua Blue, Forest Green |
Display:
| Display size (inches) | 6.6 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2408 pixels (400 ppi) |
Hardware Information:
| Processor | Octa core, up to 2.2 GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| Internal | 128GB |
| Card Slot | Dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Triple 50+8+2 Megapixel
PDAF, LED flash, f/1.8, 123º ultrawide, macro, HDR & more Ultra HD 4K (2160p) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 MP |
Software
| Operating system | Android 12 (One UI 4.1) |
| GPU | Adreno 619 |
Connectivity:
| WLAN | dual-band, Wi-Fi direct, Wi-Fi hotspot |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| USB | v2.0 |
| FM | FM, recording |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy F23 5G Specification
In mobile sector, Samsung is a well known brand. Samsung Galaxy F23 5G Price in Bangladesh Tk. 27999.On March 2022 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 6.6-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2408 pixels and an aspect ratio of 20.9. Samsung Mobile Smartphone has 128GB internal storage. The Samsung Mobile Smartphone Octa core, up to 2.2 GHz and is powered by a 5000 mAh battery. The Samsung Mobile Smartphone Power supports proprietary fast charging.





